ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Ensan İnşaat olarak Binalarınızın Enerji Kimlik Belgesini albilmesi i,çin gereken tüm çalışmaları yürüttüğünü belirtmek isteriz. Kullandığımız yalıtım malzemesi ve işçiliğimizle üst seviyede belgeye sahip olabilmektesiniz.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR?


Enerji Verimliliği Kanunu (5627 Sayılı) ve buna bağlı olarak çıkan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”  binalarda enerji ve enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması ile ilgili hükümleri içermektedir. Enerji tasarrufunun sağlanması ve çevre korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması söz konusu olmuştur. Sera gazı salım seviyesi, ısı yalıtım özellikleri, ayrıca ısıtma soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgileri kapsayan bir belgedir.
Kısaca ifade edilecek olursa, buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli olmuştur.. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar oluşturulmuştur. A en verimli seviyeyi belirtirken, G en düşük verimlilikteki seviyeyi ifade etmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı ihtiva eden belge Enerji Kimlik Belgesi veya kısaca EKB olarak tanımlanmaktadır.
Yeni inşa edilen ya da edilmekte olan tüm binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanarak inşa edilmelidir. C sınıfından daha alt seviyede çıkan yeni yapılacak ya da yapılmakta olan binalara kanunen iskan ruhsatı verilmemektedir.
Eski binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi şartı bulunmamaktadır.. Bu binalar mevcut ısı yalıtımı, ısıtma soğutma ekipmanları verimliliği, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi kriterlere bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıftan enerji kimlik belgesi almaya hak kazanabilmektedir.
Ensan Proje İnşaat Mühendislik Ltd. Şti.
Adres
Çankaya Mh. Farabi Sk. No: 24 / 22 Çankaya
ANKARA
Tel: 0 850 441 32 28
Tel - Fax: 0312 436 1515
Gsm: 0532 275 4971 - 0533 929 0788
E-Posta: bilgi@ensaninsaat.com
© 2019 Ensan İnşaat. Her hakkı saklıdır.